VÝZVA KUŘÁKŮM: Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem!

, rubrika Novinky

Společná výzva lékařských odborných společností v době pandemie COVID-19 (výzva převzata v plném znění).

VÝZVA KUŘÁKŮM

Společná výzva lékařských odborných společností v době pandemie COVID-19

Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem!

Vážení kuřáci,

víme, že většina z vás nekouří ráda: sedm z deseti by si raději kupovalo něco jiného než cigarety. Také víme, že naprostá většina z vás už přestat zkoušela, a že se to zatím nepovedlo. Je to naprosto pochopitelné – kouření ovlivňuje i ty části mozku, které vůlí neovládáme. Ale z každého neúspěšného pokusu se lze poučit – co pomohlo, proč se mi to nepovedlo, a co udělám příště jinak.

Pokud to „příště“ odkládáte, je teď výborná chvíle zase to zkusit. Kouření poškozuje celé tělo, ale plíce zejména, také významně snižuje imunitu. Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů.

V době koronavirové epidemie mohou být tyto skutečnosti dobrou motivací zkusit se cigaret vzdát. Jen zavedení nekuřáckých veřejných prostor znamenalo o několik desítek tisíc méně hospitalizovaných pro akutní srdeční příhody. Čistý vzduch namísto směsi několika tisíc látek obsažených v tabákovém kouři prospěje nejen vašim plicím, ale i plicím vašich blízkých. Kromě vašeho zdraví a osobního zájmu můžete pomyslet i na to, že své místo na jednotce intenzivní péče přenecháte těm v akutním stavu kvůli současné epidemii, a zdravotníci se budou moci věnovat jiným.

Vliv kouření se bohužel táhne po léta i potom, co přestanete kouřit, ale mnohé se zlepší okamžitě: hned začne klesat riziko akutního onemocnění srdce a cév, tedy srdečního infarktu či mozkové mrtvice, riziko akutních problémů s chronickou plicní nemocí či astmatických záchvatů, naopak se zvýší vaše obranyschopnost.

S trochou nadsázky by vám mohlo pomoci i to, že s ochrannou rouškou na ústech se opravdu špatně kouří. Tak zkuste nekouřit. Pomoc můžete najít i na dálku (telefony, mobilní aplikace, maily) v kontaktech na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz nebo na národním webu www.koureni-zabiji.cz . A nepřestávejte přestávat.

Výzvu podpořily tyto odborné společnosti:

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku, prof. MUDr. Eva Králíková, CSc

Česká společnost pro aterosklerózu, prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Česká internistická společnost, prof. MUDr. Richard Češka, CSc.

Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním, doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.

Česká pneumologická a ftizeologická společnost, prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.

Česká společnost alergologie a klinické imunologie, prof. MUDr. Petr Panzner, CSc.

Česká kardiologická společnost, prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

Česká iniciativa pro astma, prof. MUDr. Petr Pohunek, CSs.

[Zdroj: Česká kardiologická společnost, 23. 3. 2020; zobrazeno 31. 3. 2020]


Souhrnnou zprávu o závislostech v České republice 2021 najdete na homepage. Všechny výroční zprávy od r. 2002 jsou pod záložkou Odborné publikace a časopis ve složce: VÝROČNÍ ZPRÁVY Souhrnná zpráva o závislostech 2022 se připravuje.

SUCHEJ ÚNOR 2023 "Nepít je umění" #nepitjeumeni #suchejunor