Program časného záchytu karcinomu plic

, rubrika Novinky

Nový web Programu časného záchytu karcinomu plic je určen veřejnosti i lékařům. Najdete jej na adrese prevenceproplice.cz.

Program časného záchytu karcinomu plic je určen pro osoby ve věku 55-74 let, které jsou aktivními nebo bývalými kuřáky a vykouřili "20 a více balíčkoroků" (tzn. nejméně 1 krabičku cigaret denně po dobu 20 let). 

Místem primárního kontaktu je praktický lékař, případně pneumolog. Cílem je vyhledávat rizikové osoby podle vstupních kritérií (věk, kuřáctví v anamnéze, počet vykouřených cigaret) a motivovat k účasti v programu časného záchytu karcinomu plic. Další péči pak u indikovaných (vhodných) osob organizuje a indikuje pneumolog.

Pro kuřáky, kteří chtějí přestat kouřit, jsou na webu prevenceproplice.cz odkazy na stránky Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a na weby bezcigaret.cz a koureni-zabiji.cz.

Lékaři na stránkách najdou mimo jiné seznam akreditovaných radiologických pracovišť, intervence k odvykání kouření, algoritmus screeningového procesu a další informace.