Desatero manipulace s použitými plátěnými rouškami (pro adiktologické služby)

, rubrika Koronavirus

Doporučení pro adiktologické služby pro případ, že se na ně obracejí klienti s žádostí o dekontaminaci/vyprání použitých látkových roušek k jejich dalšímu použití.

Adiktologickým službám se v případě, že se na ně obracejí klienti s žádostí o dekontaminaci/vyprání použitých látkových roušek k jejich dalšímu použití, doporučuje dodržovat následující zásady:

Desatero manipulace s použitými plátěnými rouškami

  1. Roušky od klientů jsou potenciálně vysoce infekční materiál.
  2. Pokud máte dostatek čistých roušek, dejte klientovi novou. Použitou bezpečně zabalte do silnějšího igelitového pytle a bezpečně zlikvidujte jako infekční odpad.
  3. Nedotýkejte se použitých roušek holýma rukama. Ideálně s nimi manipuluje pouze klient, který roušku vloží ihned do pračky či silnějšího igelitového pytle.
  4. Převzetí pracovníkem pouze v rukavicích a s respirátorem (či minimálně s rouškou), v ochranném oděvu (např. omyvatelná zástěra), vložit bezprostředně do pračky či igelitového pytle či plastové nádoby s víkem.
  5. Skladování co nejkratší dobu, v silném igelitovém pytli, který je bezpečně uzavřen nebo v plastové nádobě s víkem.
  6. Při vkládání do pračky pouze s ochrannými pomůckami (rukavice, respirátor/rouška, ochranný oděv)
  7. Praní pokud možno na 90 stupnů Celsia. Alternativou praní je vyvařit ve vodě několik minut trvajícím varem (v nádobě - hrnci určeném pouze pro toto vyvařování). Doporučuje se poté přežehlit na nejvyšší teplotu.
  8. Nádoby, povrchy včetně povrchu pračky, pomůcky, ochranné oděvy, které přišly do kontaktu s použitými rouškami, desinfikujte.
  9. Použití jednorázových roušek je praktičtější, lze je podomácku vyrobit z netkané textilie či kuchyňských utěrek (plus gumičky/provázek, sešívačka).
  10. Při péči o klienty dbejte na ochranu svého zdraví a zdraví ostatních klientů.

Zdroje ověřených informací k současné situaci s COVID-19 v ČR: vlada.cz,  koronavirus.mzcr.cz a dále zejména mpsv.cz a mvcr.cz. Na stránce koronavirus.mzcr.cz je možno využít i chat s virtuální sestrou Anežkou. Celostátní telefonická informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212.

Doporučení adiktologickým službám v období karanténních opatření v souvislosti s COVID-19. Další informace najdete v sekci Koronavirus v novinkách. I nadále je v provozu Národní linka pro odvykání 800 350 000; linka odpovídá i na otázky uživatelů drog týkající se onemocnění COVID-19.

 

TOPlist