World experts to review the future of addictions at pioneering European conference

, rubrika EMCDDA news

Third European conference on addictive behaviours and dependencies 15.10.2019  ‘The future of addictions: new frontiers for policy, practice and science’ is the theme of the Third European conference on addictive behaviours and dependencies (#LxAddictions19) taking place in Lisbon from 23–25 October. ‘Lisbon Addictions’ is the largest European conference in the area of addictions, exploring the topics of illicit drugs, alcohol, tobacco, gambling and other addictive behaviours.

Zdroje ověřených informací k současné situaci s COVID-19 v ČR: vlada.cz,  koronavirus.mzcr.cz a dále zejména mpsv.cz a mvcr.cz. Na stránce koronavirus.mzcr.cz je možno využít i chat s virtuální sestrou Anežkou. Celostátní telefonická informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212.

Doporučení adiktologickým službám v období karanténních opatření v souvislosti s COVID-19. Další informace najdete v sekci Koronavirus v novinkách. I nadále je v provozu Národní linka pro odvykání 800 350 000; linka odpovídá i na otázky uživatelů drog týkající se onemocnění COVID-19.

 

TOPlist