Psychiatr Horáček: Sociální sítě jsou návykové a stresují nás (podcast)

, rubrika Blog

Rozhovor s prof. Jiřím Horáčkem (22.25 min) byl odvysílán v srpnu 2023 v rámci zpravodajského podcastu Vinohradská 12. Podcast je dostupný ze stránek irozhlas.cz

Rozhovor Psychiatr Horáček: Sociální sítě jsou návykové a stresují nás je dostupný ze stránek Českého rozhlasu - pořadu Vinohradská 12 v audio záznamu i v textovém přepisu.

Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, v něm vysvětluje mechanismy, kterými nás sociální sítě stresují, v čem spočívá jejich návykovost a o toleranci nejistoty. Hovoří se i o projektu Českého rozhlasu s Institutem SYRI a Sociologickým ústavem Akademie věd České republiky Společnost nedůvěry.

Citujeme odpověď na jednu z otázek

  • "Já si pak říkám, jak je teda možné – a teď je to teda moje domněnka –, že jsou sociální sítě návykové? Respektive, že se snažíme se opravdu každou volnou chvíli dívat na to, co se děje, když víme, že co tam najdeme, bude to negativní. Jsme rádi obklopování negativnem?"

"Je to přesně tak. Sociální sítě jsou návykové a jsou návykové stejně jako jakákoliv lidská činnost, kterou máme tendenci kompulzivně opakovat. Těch důvodů, proč může člověk být závislý na sociálních sítích, je celá řada. Je to běžný mechanismus závislosti. První důvod – pro člověka je velmi obtížné zůstat sám se sebou v klidu. Když vám řeknu zavřete oči a zůstaňte sám se sebou, tak ten, kdo není trénovaný v meditaci, tak to velmi rychle prostě přeruší. Protože je to pro nás negativní, máme tendenci takzvaně externalizovat, to znamená utíkat od sebe do vnějšího světa, pustit si rádio, koukat se na televizi anebo v dnešní době listovat sociální sítě. Je to mechanismus externalizace, abychom nemuseli být v kontaktu sami se sebou. Druhý důvod, který se týká hlavně nějakých vypjatějších nebo složitějších období, třeba covidu nebo války apod. – je potřeba jakéhosi zabezpečovacího chování, kontrolu nad tou situací. Takže trvale sledujeme ty zprávy nebo sociální sítě, aby nám něco neuniklo a abychom byli informováni o tom negativním procesu, který zrovna probíhá. Takže těch mechanismů je víc a bez pochyby je ten adiktivní nebo závislostní potenciál obrovský."

[Zdroj: PSYCHIATR HORÁČEK: SOCIÁLNÍ SÍTĚ JSOU NÁVYKOVÉ A STRESUJÍ NÁS, irozhlas.cz - Vinohradská 12, 7. 8. 2023; zobrazeno 28. 12. 2023]