Příchod fentanylu na český trh je strašákem. Je levnější i nebezpečnější než heroin, varuje Vobořil

, rubrika Blog

Rozhovor národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila pro iROZHLAS.cz z 19. října 2023.

V rozhovoru Příchod fentanylu na český trh je strašákem. Je levnější i nebezpečnější než heroin, varuje Vobořil odpovídá Jindřich Vobořil na otázky jak český trh s fentanylem vypadá, jak se fentanyl dostává na černý trh a co dělat, aby se v Česku černý trh s fentanylem nerozšířil.

Citujeme:

  • "Co stojí za tím, že se fentanyl v Česku zatím tolik neprosadil? Napadá mě, že zatímco v severní Americe nahrazuje právě zmíněný heroin, jelikož je jeho silnější a levnější variantou, tak v Česku je daleko více rozšířený například pervitin…

Ano, v Česku jsou takové dva fenomény. Jedním je právě pervitin a skutečně nitrožilní uživatelé drog v Česku moc neužívají heroin, který je více rozšířen v rusky mluvící nebo romské komunitě.

Druhým fenoménem je subutex, suboxone a buprenorfin. Jsou to v podstatě stejné látky, které jsou ale mnohem dostupnější jak finančně, tak tím, že je může vydávat praktický lékař. Jde původně o látku schválenou pro léčbu opiové závislosti. Kromě toho je ale významně i na černém trhu a i vzhledem k obavě z masivního příchodu fentanylu doufám, že nikoho nenapadne udělat na černý trh se subutexem nějaký masivní zátah."

 

[Zdroj: Příchod fentanylu na český trh je strašákem. Je levnější i nebezpečnější než heroin, varuje Vobořil, Český rozhlas, 19. 10. 2023, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/droga-fentanyl-cesko-heroin-jindrich-voboril-rozhovor_2310190700_jgr; zobrazeno 19. 10. 2023]