USA: 2 policejní složky pracující v utajení se popraly

, rubrika Výběr z médií

Bitka "na pěsti" se odehrála mezi policisty pracujícími v utajení jako drogoví dealeři a policisty z jiné složky, v utajení kupujícím drogy, aniž by jedna či druhá strana věděla, že se vrhli na kolegy.

K bitce mezi dvěma skupinami policistů pracujícími v utajení se odehrála v Detroitu (USA). K incidentu došlo 10. 11. 2017. Zpráva o události (bez kamerového záznamu) je ke shlédnutí například ze stránky televize Fox2, pod titulkem Detroit police officers fight each other in undercover op gone wrong.

Později byl zveřejněn kamerový záznam, pořízený kamerou umístěnou na těle jednoho z policistů. Kamerový záznam z bitky koluje jak na různých internetových stránkách, tak na YouTube. Shlédnout jej můžete například  u článku Body cam video shows fight between 2 groups of undercover Detroit officers at drug house na stránce Clink On Detroit (publikováno 13. 11. 2017, zobrazeno 11. 2. 2018). Při potyčce došlo jen ke dvěma menším zraněním.

Ve článku se k incidentu vyjadřuje šéf detroitské policie, James Craig: šlo o jeden z nejtrapnějších okamžiků jeho kariéry. Příčinou podle něj byla nedostatečná zralost policistů a nedostatečná komunikace. K mnohem horší události došlo v Detroitu v roce 1986, kdy uniformovaní policisté zastřelili 2 tajné policisty.

Zpráva se dostala i na stránky britského listu Independent, pod titulkem Undercover cops brawl after mistaking each other for suspects in drugs bust (17. 11. 2017, zobrazeno 11. 2. 2019). V tomto článku (i dalších zdrojích) je zmiňováno, že zatímco jedna policejní složka, která pronikla do podezřelého domu, měla soudní příkaz, druhá skupina, předstírající v utajení, že jsou dealeři a čekají na kupce, příkaz neměla. První složce nebylo známo, že na místě budou policisté pracující pod utajením.

Rovněž z jiných zdrojů vyplývá, že k podobným situacím mezi policejními složkami došlo v USA víckrát; nevedly však až k pěstnímu souboji, aniž by policisté věděli, že se perou s policisty. Tématu se věnuje například stránka Quora.com, kde můžete najít článek Have undercover cops ever tracked down other undercover cops? ve kterém bývalý policista John Madinger na otázku "Sledovali někdy tajní policajti jiné tajné policajty?" popisuje, jak jemu se jednou taková věc stala.


I nadále prosíme odborníky o spolupráci v rámci systému včasného varování před novými drogami - NOVÉ DROGY - JAK POSTUPOVAT

Celonárodní studie mapující fenomén užívání psychedelických látek a konopí v ČR (tzv. národní psychedelický výzkum) probíhá na stránce psychedelickyvyzkum.cz

TOPlist