S legalizací marihuany nesouhlasím, říká nová šéfka protidrogové politiky

, rubrika Výběr z médií

Rozhovor Oldřicha Dandy s národní protidrogovou koordinátorkou Jarmilou Vedralovou; 17. 9. 2018.

Oldřich Danda v začátku rozhovoru položil národní protidrogové koordinátorce i otázku na tělo:

"Zkoušela jste někdy drogy?

Ne.

Ani na vysoké škole jste nezkusila trávu? 

Žádné nelegální drogy se mě nedotkly, jedině alkohol a tabák. Nejsem abstinent, ale od té doby, co se věnuji problematice alkoholu, tak tím méně ho piju."

Dále se rozhovor věnuje výskytu nebezpečných syntetických kanabinoidů na severní Moravě a tomu, jak chce řešit vysokou konzumaci alkoholu a kouření tabáku i marihuany. Na otázky týkající se léčebného užití konopí Jarmila Vedralová odpověděla:

"Léčebné konopí ale není finančně dostupné a např. v Německu soud rozhodl, že když není stát schopen zajistit lidem potřebné léčivo, tak si ho mohou vypěstovat sami. Není v tomto případě návrh pirátů namístě? 

Nedostupnost léčebného konopí není v pořádku, ale to je věc ministerstva zdravotnictví. Ale k tomu návrhu pirátů mám výhrady, např. jak by probíhala kontrola.

Já se ptám, zda jste pro dekriminalizaci konopí. 

Nejsem, protože lidé stále nejsou informováni o všech důsledcích užívání konopí. Někomu to vadit nemusí, ale vím z vlastní zkušenosti, že jednomu člověku, kterému nebylo ještě ani 30 let, způsobilo konopí takové stavy, že skončil v invalidním důchodu. Rozumím tomu, že ve světě je trend legalizovat, že si to lidé pěstují, aby si mohli vyrobit masti, ale stále mám k problematice hodně otázek. Podívejte se, jaké problémy přes všechnu kontrolu nám dělá hlavně mezi dětmi alkohol. A nerada bych, abychom legalizací konopí udělali chybu."

[Zdroj: S legalizací marihuany nesouhlasím, říká nová šéfka protidrogové politiky, Novinky.cz, 17. 9. 2018; zobrazeno 18. 9. 2018]

 


I nadále prosíme odborníky o spolupráci v rámci systému včasného varování před novými drogami - NOVÉ DROGY - JAK POSTUPOVAT

Celonárodní studie mapující fenomén užívání psychedelických látek a konopí v ČR (tzv. národní psychedelický výzkum) probíhá na stránce psychedelickyvyzkum.cz

TOPlist