Dvě úmrtí nahnala lidem strach, náhražku konopí odevzdávají policii

, rubrika Výběr z médií

Článek iDNES, 19. 9. 2018.

iDNES k otravám novými syntetickými drogami na Ostravsku a v Hlučíně, ke kterým došlo v září 2018 uvádí:

„Příčinou smrti druhého muže byl také syntetický kanabinoid. Policii jsme to potvrdili v pátek,“ říká toxikoložka Marie Staňková z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava, kde do konce minulého týdne zkoumali větší množství vzorků drog i biologického materiálu od pacientů pro nemocnice i policii.

Tento týden už se podle Staňkové požadavky na analýzu syntetických kanabinoidů výrazně snížily. A i když sem tam nějaký vzorek přišel, umělou náhražku marihuany už toxikologové nezjistili.

Výsledky laboratorních rozborů z minulých dní jsou ale jasné. „Víme, že do našeho regionu se poprvé dostaly dvě různé, ale svými účinky i strukturou velmi podobné chemické látky - syntetické kanabinoidy MDMB-Chmica a MDMB-Pinaca. Potvrdili jsme řadu intoxikací a dvě úmrtí. Myslím si však, že k dalším otravám už nedojde, nebo jen ve výjimečných případech,“ míní toxikoložka. 

[Dvě úmrtí nahnala lidem strach, náhražku konopí odevzdávají policii, iDNES.cz, 19. 9. 2018; zobrazeno 24. 9. 2018]


I nadále prosíme odborníky o spolupráci v rámci systému včasného varování před novými drogami - NOVÉ DROGY - JAK POSTUPOVAT

Celonárodní studie mapující fenomén užívání psychedelických látek a konopí v ČR (tzv. národní psychedelický výzkum) probíhá na stránce psychedelickyvyzkum.cz

TOPlist