Desetitisíce Čechů podlehly nenápadné nemoci, léčí se jen stovky z nich

, rubrika Výběr z médií

"V Česku si každý rok zahraje nebo vsadí aspoň 100 tisíc lidí. Skoro půlka z toho jsou patologičtí hráči, kteří se bez gamblingu neobejdou.

Už to je varující, ale navíc podle národního střediska závislostí přibývá nezletilých, kteří se k hazardu dostávají snadno: online.

Podle čerstvých průzkumů si tak v loňském roce třeba kostky o reálné peníze na internetu zahrálo sedm procent 16letých Čechů. Kurzové sázky, tedy tipy na výsledky sportovních zápasů, zkoušelo 6,4 procenta šestnáctiletých.

Už nyní sice existují omezení, jak mladším 18 let zakázat přístup k sázkám, ale jsou děravá. Podle odborníků hrají mladí na nelegálních serverech, které v Česku nemají licenci, a tudíž nemusí dodržovat závazná pravidla, například registraci v kamenné pobočce.

Od nového roku začne platit zákon, který omezí jak automaty v kamenných provozovnách, tak hraní online.

„Budou povinné přestávky ve hře. V casinech a hernách také nebudou podávány některé druhy zboží,“ říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Snížit by se měl i počet heren. Ministerstvo financí pro ně nastavilo limit - každá legální herna musí od Nového roku mít nejméně 15 automatů. Všechny ostatní, s menším počtem automatů, musí zmizet.

Dohlížet na dodržování nových pravidel bude Celní správa.", píše se mj. v níže uvedeném článku.

 

Zdroj: Desetitisíce Čechů podlehly nenápadné nemoci, léčí se jen stovky z nich; zprávy seznam.cz 21.11.2016; zobrazeno 19.12.2016


Prosíme odborníky o spolupráci v rámci systému včasného varování před novými drogami - NOVÉ DROGY - JAK POSTUPOVAT.

TOPlist