Výroční zpráva o stavu ve věcech drog 2016

, rubrika Zajímavosti a novinky

Míra užívání alkoholu, tabáku a konopí zůstává vysoká, mezi Čechy došlo k nárůstu rizikového užívání

Aktuální data z výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR za uplynulý rok ukazují, že míra užívání alkoholu a tabáku zůstává stále vysoká. Počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů ale, oproti minulým letům, klesl ze 48 tisíc osob na 46,8 tisíc. Nejčastěji užívanou nelegální drogou u nás zůstává konopí. Počet problémových uživatelů konopí dosáhl až 120 tisíc osob.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je společností stále podceňována konzumace legálních drog a sociálně znevýhodňovány skupiny uživatelů drog. Na problémy naráží také uživatelé v substituční léčbě, kteří se potýkají se špatnou dostupností služeb a problémy s dostupností léků, které si ve většině musí hradit sami.

"Míra užívání nelegálních drog je v České republice poměrně stabilní, mezi dospívajícími dokonce klesající. Míra užívání alkoholu, tabáku nebo konopných látek je oproti tomu vysoká. U intenzivních forem užívání alkoholu, tabáku nebo konopných látek došlo v roce 2016 k nárůstu," uvedl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

 

Celou tiskovou zprávu najdete v Press Centru.

Publikaci Zaostřeno k výsledkům výroční zprávy najdete v sekci Publikace - Zaostřeno - 2017.

Výroční zprávu v plném znění najdete v sekci Publikace - Výroční zprávy.

 


TOPlist