Co nám ukazují některá data z poslední výroční zprávy za rok 2015

, rubrika Novinky NMS

Informace z výroční zprávy o počtu předávkování opioidy a doporučená literatura k první pomoci při předávkování a jeho prevenci.

V roce 2015 (oproti roku 2012, kdy byla data naposledy dostupná) výrazně stoupl počet fatálních (smrtelných) předávkování opioidy. Dle specifických výsledků se ukazuje, že příčinou bylo různé spektrum opioidních látek (viz VZ 2015, str. 136; VZ 2015 si můžete rovněž prohlédnout v html v záložce Drogová situace, kde bude dostupná až do vydání nové výroční zprávy).

Prosíme, věnujte zvýšenou pozornost prevenci předávkování. Z literatury doporučujeme např. publikaci Curtis, M.; Gutermnová, L.: První pomoc při předávkování a jeho prevenceTišnov: Sdužení SCAN, 2010, která je volně ke stažení ze stránek www.adiktologie.cz

Za rok 2015 došlo poprvé k poklesu distribuovaných stříkaček a jehel, a to cca o 200 tis. kusů, z předběžných dat za rok 2016 usuzujeme na další mírný pokles. Tento trend není vzhledem k počtu injekčních uživatelů příznivý. Nadále bychom se samozřejmě měli zaměřit i na snížení prevalence injekčního užívání ať už specifickými programy, poskytováním materiálu k aplikaci drog pro jiný než injekční způsob aplikace a na podporu využívání substituční léčby, která také významně přispívá ke snižování injekčního užívání.

 

 


Prosíme odborníky o spolupráci v rámci systému včasného varování před novými drogami - NOVÉ DROGY - JAK POSTUPOVAT.

TOPlist