Fakulta elektrotechnická ČVUT vyvíjí aplikaci proti koronaviru

, rubrika Koronavirus

Zpráva ČTK z 24. 3. 2020: "Tým vědců a studentů z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze bojuje spolu s dobrovolníky z celého světa proti nové koronavirové nákaze. Jejich příspěvkem je spuštěním projektu FreMEn contra COVID, jehož cílem je vývoj unikátní aplikace. Ta uživatelům doporučí optimální trasu a harmonogram pro návštěvu míst na základě dat o koncentraci lidí. Technologie, která má potenciál pomoci občanům v tuzemsku i v zahraničí, stojí na komunitním sběru anonymních dat. Autoři proto vyzývají k zapojení co nejvíce lidí."

"Projekt FreMEn contra Covid se opírá o dlouholeté poznatky laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence na katedře počítačů FEL ČVUT. Základní princip metody vychází z předpokladu, že jednou z nejdůležitějších příčin šíření viru je koncentrace lidí na veřejně přístupných místech. Cílem vědců je naprogramovat algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v dané lokalitě. Na základě dat předpoví umělá inteligence FreMEn (www.fremen.uk), kde se v danou chvíli bude pohybovat zvýšený počet občanů a zda vás na místě čekají fronty. Tím každému umožní naplánovat vhodný čas pro bezpečnou návštěvu lékárny, obchodu či parku.", uvádí ČTK.

Další informace najdete ve zprávě ČTK (viz odkaz níže) a především na stránkách projektu: FreMEn contra COVID Autoři  vyzývají k zapojení co nejvíce lidí.

Aplikaci FreMEn Explorer je možno si stáhnout ze stránky FreMEn contra COVID - úvodní stránka pro stažení je na https://app.chronorobotics.tk/. Na stránce  FreMEn contra Covid je rovněž k dispozici návod instalace pro Android; aplikace v současné době (26. 3. 2020) není v oficiálním obchodě Play.

Podle zprávy ČTK se na projektu kromě českých akademiků podílejí epidemiologové, lékaři a sociologové z celého světa (např. z Velké Británie, Švýcarska nebo Jižní Koreje). O možné spolupráci jednají zástupci také s prestižní americkou univerzitou MIT.

Autoři na stránce FreMEn contra COVID uvádějí: "Sběr dat je přísně anonymní. Předáváte pouze jednoduché údaje z konkrétních míst a časů. Oproti momentálně preferovaným technickým opatřením pro potlačování šíření koronaviru, navrhujeme dlouhodobě udržitelné řešení založené na upřednostnění prevence před restrikcí, anonymity před sledováním a dobrovolnosti před povinností."

[Zdroje: Fakulta elektrotechnická ČVUT vyvíjí aplikaci proti koronaviru, České noviny, 24. 3. 2020; zobrazeno 26. 3. 2020 a stránka FreMEn contra Covid]


TOPlist