USA: Souhrnná studie o ekonomické výhodnosti jednotlivých typů léčby
Výzkumníci Ústavu pro výzkum léčby při Pensylvánské univerzitě (Treatment Research Institute at the University of Pennsylvania) v únoru 2005 zveřejnili přehledovou studii o ekonomické výhodností (cost effectivity) jednotlivých typů léčby závislostí, nazvanou „Ekonomický přínos drogové léčby: Kritický přehled vědomostí pro potřeby držitelů rozhodovacích pravomocí.“ Zprávu o tom přineslo 28. března 2005 periodikum Alcoholism & Drug Abuse Weekly.
Výzkumníci provedli analýzu nákladovosti s cílem určit účinné postupy pro různé modality léčby zneužívání (legálních a nelegálních) psychotropních látek; do studie zahrnuli pobytovou i ambulantní abstinenčně orientovanou léčbu, udržovací metadonovou léčbu, a léčbu specifické populace.
Zpráva zahrnuje analýzu nákladů a výnosů zlepšení stavu pacientů; v rámci tohoto typu studií musí program dosáhnout poměru výnosů k nákladům (BCR) alespoň 1 nebo vyšší.
Souhrn základních zjištění:
1) Léčby, založené na vědecky ověřených postupech, dosahují klinicky významných snížení co do užívání nelegálních drog a alkoholu a co do zdravotního a sociálního stavu pacientů.
2) Pobytové programy mohou být u vysoce rizikové populace účinnější než programy ambulantní, ambulantní programy ale snižují užívání návykových látek za vynaložení nižších nákladů.
3) Ambulantní programy, doplněné další péčí, jsou úspěšnější než bez ní.
4) Krátkodobé intervence, zaměřené na pacienty zneužívající alkohol, mohou být efektivních jen za některých podmínek.
5) Léčba ve vězení je ekonomicky výhodná jen tehdy, je-li doplněna o péči a služby po propuštění.
Publikováno: 09.04.2005
Aktualizováno: 14.08.2008