Navigace

  • o nás
  • informace
  • pomoc a podpora
  • publikace
  • jste závislí?
  • mapa webu




mapa pomoci

mapa pomoci Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Plzenský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Středočeský kraj

login

kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

links

anketa

Pěstování konopí pro léčebné účely je v ČR

Výsledky ankety

novinky odjinud

mapa webu

 

drogy-info.cz / Info / Monitor / Zahraniční média / Mladí Američané kouří více marihuanu než tabák

Užívání marihuany mezi dětmi a dospívajícími v USA na vzestupu: mladí Američané kouří více marihuanu než tabák

Výzkum NIDA (Národní ústav USA pro (otázky) zneužívání drog) letos zjistil historicky nejnižší hladinu kouření cigaret a pití alkoholu mezi americkými dospívajícími od roku 1975, kdy se reprezentativní průzkum Monitoring the Future provádí i v této věkové skupině. Pokračuje ale vzestupný trend v užívání jiných tabákových produktů, marihuany a psychotropních léků na předpis.
Původně zveřejněno: 14. prosince 2011
Hlavní zdroj zprávy:
Původní název: Cigarette and alcohol use at historic low among teens, but NIDA’s 2011 Monitoring the Future Survey also shows continued high levels of abuse of alternate tobacco products, marijuana and prescription drugs

Radost ze zjištěné nejnižší úroveň kouření cigaret v historii školských studií v USA kalí fakt, že tempo snižování se mezi dospívajícími zpomaluje, a nadále trvá vysoká obliba jiných tabákových produktů – kouření z vodní dýmky či malých doutníčků, a užívání bezdýmného tabáku. Stále více amerických teenagerů také užívá marihuanu a psychotropní léky, které se mohou vydávat jen na předpis. Podle výsledků studie, oznámených 14. prosince na tiskové konferenci, více dospívajících Američanů kouří marihuanu než tabák. Navzdory poklesu v míře užívání je alkohol ve všech třech ročnících, jež se účastnily průzkumu (osmá, desátá a dvanáctá třída) stále nejoblíbenější drogou.
Podle výsledků studie, která probíhala v amerických školách na jaře tohoto roku, kouřilo cigarety alespoň jednou v posledním měsíci 18,7 % studentů dvanáctých tříd; to je významný pokles zejména v porovnání s historicky nejvyšším výsledkem 36,5 % z roku 1997 i s hladinou ve výši 21,6 % před pěti lety. V osmých třídách udává kouření v posledním měsíci jen 6,1 % žáků oproti 21 % v roce 1996 a 8,7 % před pěti lety.
„Přestože jsou tyto historicky nejnižší hodnoty dobrou zprávou,“ říká k tomu dr. Howard K Koch, jenž má v americké administrativě funkci obdobnou náměstkovi ministra zdraví, „můžeme a musíme udělat více, abychom tento pokles zrychlili. Současné tempo snižování kouření mezi dospívajícími je oproti propadu z konce devadesátých let relativně pomalé.“
U alkoholu uvedlo užití v posledním měsíci 63,5 % dvanácťáků (v roce 1997, kdy bylo užívání v této věkové skupině nejvyšší, to bylo 74,8 %). Podobně i osmáci udávali užití v posledním měsíci jen v 26,9 % oproti 46,8 % z roku 1994. Průzkum zaznamenal také pokračování pětiletého trendu snižujícího se výskytu excesivního pití (binge drinking), které se definuje jako vypití pěti a více standardizovaných drinků (0,5 l piva, 0,2 l vína nebo 0,03 l destilátu) v posledních dvou týdnech. Přiznalo se k němu 6,4 % osmáků, 14,7 % desáťáků a 21 % dvanácťáků, což je významný pokles oproti roku 2006 (8,7 %, 19,9 % a 25,4 %).
Marihuana naproti tomu v posledních letech nepravidelně, ale setrvale roste. Mezi dvanácťáky ji v posledním roce aspoň jednou užilo na 34,6 % studentů a 6,6 % přiznává její každodenní užívání; to je nárůst oproti 31,5 a 5 procentům z roku 2006. Vzestupný trend v užívání marihuany mezi teenagery odráží snižující se vnímání její rizikovosti: jen 22% studentů nejvyššího středoškolského ročníku považuje občasné kouření marihuany za nebezpečné, zatímco před pěti lety to bylo 25,9 %. Podobný trend vidíme i u osmáků: 43,4 % z letoška oproti 48,9 % z roku 2006. V USA navíc existují značné obavy z užívání „syntetické marihuany,“ známé tam jako „Spice“ či „K2.“ Tyto drogy byly proto poprvé v historii zařazeny do školského průzkumu, a k obecnému překvapení bylo zjištěno, že jejich užívání v posledním roce udává 11,4 % dvanácťáků.
„K2 a Spice jsou nebezpečné drogy, jež mohou napáchat vážné škody,“ prohlásil americký národní protidrogový koordinátor Gil Kerlikovske. „Budeme dále pracovat s odborníky na veřejné zdraví a bezpečnost, abychom na tuto novou hrozbu řádně odpověděli. Mezitím se ale musejí zapojit rodiče. Ti jsou pro mladé lidi tím nejdůležitějším a my je žádáme, aby se svými dospívajícími mluvili o závažných následcích užívání marihuany, K2 a Spice.“
Smíšené zprávy průzkum přinesl o nemedicínském užívání preskripčních psychoaktivních léků. Zneužívání opiátového analgetika Vicodin přiznalo 8,1 % dvanácťáků, tedy zhruba stejně jako loni a méně než 9,7 % studentů v roce 2009. Menší užívání bylo zjištěno také u desáťáků: 5,9 % oproti 7,7 % z roku 2009. Žádný sestup ale nenastal u dalšího zneužívaného opiátu OxyContinu.
V roce 2011 se nemedicínské užívání (stimulačních) léků na poruchy ovládání a pozorností (ADHD) Aderallu a Ritalinu nijak nezměnilo a zůstalo na 6,5 a 2,6 procentech. Významně se ale snížilo zneužívání (rovněž stimulačně působících) volně prodejných léků proti kašli mezi osmáky, a to z 4,2 % v roce 2006, kdy se touto otázkou průzkum zabýval poprvé, na 2,7 procenta. Podobný pokles (z 6,9 na 5,3 %) byl zaznamenán i u dvanácťáků.
„Abychom dospívajícím pomohli se zorientovat v nebezpečích zneužívání preskripčních drog, spouští NIDA na svém webu pro mládež novou sekci o preskripčních psychoaktivních lécích,“ řekla k tomu ředitelka NIDA Nora Volkow. „Teenageři mohou navštívit naše stránky, nazvané PEERx, a přesvědčit se sami. Budeme také moc rádi, když nám řeknou, co si o tomto webu myslí, a to na našem blogu pro teenagery, Sara Bellum, na Twitteru Facebooku, YouTube, nebo emailem.“ PEERx je na adrese http://teens.drugabuse.gov/peerx .
Letos se studie Monitoring the Future v USA účastnilo 46 773 studentů ze 400 veřejných a soukromých amerických škol. Průzkum každoročně provádí University of Michigan, Ann Arbor, a je plně financován NIDA.

Publikováno: 17.12.2011